Víťazi MADhacku po dvoch mesiacoch:
čo sa deje s projektom Smart lighting Likavka?

Víťazov MADhack IoT Pre Lepšiu obec sme spoznali už pred dvoma mesiacmi. Ich víťazný projekt Smart Lighting Likavka však neostal len pri svojej prototypovej verzií a pochvale od starostu Mariána Javorku. Kam sa za dva mesiace posunul projekt Martina, Malvíny a Mateja?

Smart lighting Likavka vyhral pre viacero dôvodov. Jedným z tých najhlavnejších však bol stupeň vypracovania projektu. Ten bol už v podobe, v akej ho trojica študentov odprezentovala na finále MADhack, plne funkčný a schopný nasadenia. Záujem o realizáciu prejavil aj starosta Likavky, Ing. Marián Javorka. Preto po súťaži nemohol zostať len tak. K usilovnej práci študentov dodáva nasledovné:

„Team mladých vývojárov prišiel s jasnou víziou a nápadom s vysokou dôležitosťou, uplatnením a univerzálnosťou pre podmienky obcí a miest, dokonca pre podstatne širší záber užívateľov. Práca členov teamu mala jasnú koncepciu, logickú následnosť jednotlivých krokov, všetci jeho členovia pracovali profesionálne, pri prácach postupovali s rozvahou a vysoko analyticky. Ich vystupovanie a komunikácia navonok boli na reprezentatívnej úrovni. Realizovaný projekt má vysoké šance sa presadiť a byť realizovaný nielen v Likavke ale všade tam, kde sa v problematike diagnostiky a riešenia problémov spôsobených výpadkom elektrickej energie pristupuje moderne, prakticky a za účelom dosiahnutia vysokého užívateľského komfortu.“

Momentálne Malvína Mária Melkovičová, Martin Liščinský a Matej Končal pracujú na vylepšení senzorov a znížení ich ceny. Ich cieľom je, aby cena realizácie trochu klesla, funkčnosť ostala rovná, ak nie lepšia a otvárala zadné vrátka pre nové funkcie systému smart lighting aj do budúcnosti:

„Momentálne pracujeme na znížení nákladov navrhnutého systému tak, aby kontrolný systém vyšiel menej ako 30 eur na jednu lampu a bol tak implementovateľný a dostupný pre každého. Ďalšou možnosťou vylepšenia by bolo ovládanie intenzity osvetlenia, ktoré by mohlo znížiť náklady na prevádzku.“

Aktuálne skladajú nový, lacnejší prototyp senzoru. Po jeho otestovaní spoločne s Rescom prejdú k ďalšiemu bodu. Tým bude realizácia riešenia práve v obci Likavka. Víťazná trojica prezentovala svoje výsledky 13. mája na konferencii Metro Online 2019.

Sme veľmi radi, že víťazný projekt MADhack IoT pre Lepšiu obec bude plne funkčný a dočká sa aj celkovej realizácie. Študenti tak uvidia svoju prácu priamo v akcií a Likavke výrazne pomôže v spravovaní a starostlivosti o pouličné osvetlenie obce.

Blog

Novinky z oblasti inovácií a technológií

Novinky v Lepšej Obci: Prehľadná registrácia a zmena hesla

Novinky v Lepšej Obci: Prehľadná registrácia a zmena hesla

Viac
Chránime vás aj pomocou aplikácie Lepšia Obec!

Chránime vás aj pomocou aplikácie Lepšia Obec!

Viac
Mesto je dobre<br>zabehnutá firma, ktorá potrebuje byť smart

Mesto je dobre
zabehnutá firma, ktorá potrebuje byť smart

Viac