Víťazi MADhacku po dvoch mesiacoch:
čo sa deje s projektom Smart lighting Likavka?

Víťazov MADhack IoT Pre Lepšiu obec sme spoznali už pred dvoma mesiacmi. Ich víťazný projekt Smart Lighting Likavka však neostal len pri svojej prototypovej verzií a pochvale od starostu Mariána Javorku. Kam sa za dva mesiace posunul projekt Martina, Malvíny a Mateja?

Smart lighting Likavka vyhral pre viacero dôvodov. Jedným z tých najhlavnejších však bol stupeň vypracovania projektu. Ten bol už v podobe, v akej ho trojica študentov odprezentovala na finále MADhack, plne funkčný a schopný nasadenia. Záujem o realizáciu prejavil aj starosta Likavky, Ing. Marián Javorka. Preto po súťaži nemohol zostať len tak. K usilovnej práci študentov dodáva nasledovné:

„Team mladých vývojárov prišiel s jasnou víziou a nápadom s vysokou dôležitosťou, uplatnením a univerzálnosťou pre podmienky obcí a miest, dokonca pre podstatne širší záber užívateľov. Práca členov teamu mala jasnú koncepciu, logickú následnosť jednotlivých krokov, všetci jeho členovia pracovali profesionálne, pri prácach postupovali s rozvahou a vysoko analyticky. Ich vystupovanie a komunikácia navonok boli na reprezentatívnej úrovni. Realizovaný projekt má vysoké šance sa presadiť a byť realizovaný nielen v Likavke ale všade tam, kde sa v problematike diagnostiky a riešenia problémov spôsobených výpadkom elektrickej energie pristupuje moderne, prakticky a za účelom dosiahnutia vysokého užívateľského komfortu.“

Momentálne Malvína Mária Melkovičová, Martin Liščinský a Matej Končal pracujú na vylepšení senzorov a znížení ich ceny. Ich cieľom je, aby cena realizácie trochu klesla, funkčnosť ostala rovná, ak nie lepšia a otvárala zadné vrátka pre nové funkcie systému smart lighting aj do budúcnosti:

„Momentálne pracujeme na znížení nákladov navrhnutého systému tak, aby kontrolný systém vyšiel menej ako 30 eur na jednu lampu a bol tak implementovateľný a dostupný pre každého. Ďalšou možnosťou vylepšenia by bolo ovládanie intenzity osvetlenia, ktoré by mohlo znížiť náklady na prevádzku.“

Aktuálne skladajú nový, lacnejší prototyp senzoru. Po jeho otestovaní spoločne s Rescom prejdú k ďalšiemu bodu. Tým bude realizácia riešenia práve v obci Likavka. Víťazná trojica prezentovala svoje výsledky 13. mája na konferencii Metro Online 2019.

Sme veľmi radi, že víťazný projekt MADhack IoT pre Lepšiu obec bude plne funkčný a dočká sa aj celkovej realizácie. Študenti tak uvidia svoju prácu priamo v akcií a Likavke výrazne pomôže v spravovaní a starostlivosti o pouličné osvetlenie obce.

Blog

Novinky z oblasti inovácií a technológií

Návod: Ako prvýkrát spustiť aplikáciu Lepšia obec

Návod: Ako prvýkrát spustiť aplikáciu Lepšia obec

Viac
Viete, kto je víťazom MADhack IoT pre Lepšiu obec?

Viete, kto je víťazom MADhack IoT pre Lepšiu obec?

Viac
Vychytávky smart cities vo svete 2: nový systém dopravy, aplikácia pre seniorov či merač šťastia

Vychytávky smart cities vo svete 2: nový systém dopravy, aplikácia pre seniorov či merač šťastia

Viac