Viete, kto je víťazom MADhack IoT pre Lepšiu obec?

Všetko sa to začalo v októbri minulého roka: nádejní finalisti sa pasovali so zadaniami starostov a zástupcov slovenských miest, aby to boli práve oni, kto sa prebojuje do finále MADhacku. Inšpirácia bola skutočne veľká: finančné ceny v celkovej výške 10 000 eur, účasť na veľkej zahraničnej konferencii, ale hlavne – skvelá príležitosť na prekonanie samého seba!

V Rescu sme si na začiatku dali otázku: „Stačia štyri mesiace na to, aby sa tímy študentov z celého Slovenska vyrovnali so zadaniami obcí a vyriešili tak ich problém?“ Jednoducho sme sa rozhodli nájsť odpoveď na túto otázku tým, že to proste skúsime.

Za štyri mesiace mali finálové tímy možnosť pracovať s IoT zariadeniami podľa potreby, chodiť na pravidelné a hlavne potrebné konzultácie so svojimi tútormi priamo do Resca a navštíviť osobne obce, ktorých problém riešili. A z toho vzniklo päť unikátnych finálových riešení. Pozrime sa na výhernú trojicu.

Likavka chce byť smart aj vo verejnom osvetlení!

Problémom mnohých slovenských miest a obcí je pouličné osvetlenie. V obci ich môže byť niekoľko rôznych typov a skontrolovať pravidelne všetky znamená značnú personálnu aj časovú záťaž. Študenti vysokej školy Martin Liščinský, Malvína Melkovičová a Matej Končal vypracovali obsiahle riešenie správy pouličného osvetlenia, ktorého prototyp nasadili na niekoľko lámp v obci Likavka. Za svoje riešenie si vyslúžili od poroty 1. miesto a s ním spojenú výhru 5 000 € a príležitosť prezentovať sa spolu s Rescom na rôznych konferenciách.

Podstatou víťazného riešenia je samo nahlasovanie porúch lámp – ak nesvieti, automaticky sa do systému vyšle upozornenie o poškodení lampy. Kompetentná osoba priamo vidí, ktorá lampa na ktorej ulici je poškodená a prostredníctvom aplikácie si dokáže naplánovať, napríklad aj trasu k oprave. Pre iné formy vonkajšieho poškodenia lámp zas slúži aplikácia pre občanov, prostredníctvom ktorej vedia priamo konkrétnu lampu nahlásiť príslušným úradom. Víťazstvom sa ich projekt nekončí. Momentálne svoje riešenie zdokonaľujú, aby sa mohlo v Likavke nasadiť.

Odpadové hospodárstvo a dva spôsoby, ako ho riešiť

Druhé a tretie miesta s výhrami 3 000€ a 2 000€ si rozdelili tímy, ktoré sa snažili vyriešiť problém separácie odpadu. Napriek rovnakému zadaniu sa oba tímy popasovali s riešením po svojom. Druhé miesto si za svoje riešenie s efektívnym zaznamenávaním množstva vyseparovaného odpadu odniesol tím WasteX v zložení Adam Borčány, Andrej Daniš, Michal Kohútek a Maximilián Donar. Pred súťažou sa nepoznali, no napriek tomu dokázali vytvoriť duchom silný tím. Vsadili na jednoduchosť riešenia a gamifikáciu, kde v konečnom dôsledku využívanie ich systému nikoho pracovne nezaťaží a pre obyvateľov je ľahké na použitie. Následne si vedia sledovať kto, kedy a kde vyseparoval najviac odpadu. Obec môže najšikovnejších odmeniť.

Kontrolovať odpad sa dá aj inými spôsobmi, čo odprezentovali Dávid, Duda, Alexandra Pletňová, Martina Pitáková a Matej Vorčák. Tí vsadili na senzory priamo v odpadových nádobách, ktoré si množstvo odpadu dokážu zmerať a zaznamenať samé. Dáta sa spracujú v prehľadnej aplikácií, v ktorej taktiež vsadili na herné prvky a vyzývajú občanov do súťaže o najšikovnejšieho separovateľa.

Šikovnosť našich študentov treba podporovať

Hlavným výsledkom celej súťaže MADhack IoT pre Lepšia obec je, že všetky riešenia sú na túto aplikáciu napojiteľné. Šikovní študenti teda rozšírili jej využitie, čo dáva občanom a samosprávam do rúk ešte efektívnejší nástroj vo forme mobilnej aplikácie, ktorý im umožní prispieť k lepšiemu životu v obci a byť skutočne smart.

Pre nás v Rescu išlo už o štvrtý ročník súťaže MADhack a rozhodne nie posledný! Preto nás sledujte na stránke aj sociálnych sieťach, aby vám piaty ročník MADhacku neuletel!

Blog

Novinky z oblasti inovácií a technológií

Novinky v Lepšej Obci: Prehľadná registrácia a zmena hesla

Novinky v Lepšej Obci: Prehľadná registrácia a zmena hesla

Viac
Chránime vás aj pomocou aplikácie Lepšia Obec!

Chránime vás aj pomocou aplikácie Lepšia Obec!

Viac
Mesto je dobre<br>zabehnutá firma, ktorá potrebuje byť smart

Mesto je dobre
zabehnutá firma, ktorá potrebuje byť smart

Viac