Vychytávky smart cities vo svete: inteligentné semafory, občianske prenájmy parkovacích miest, ale aj živé vrany

Ani sme sa nenazdali a „udrela“ éra smart cities. Nie je to žiadna módna vlna, ale civilizačná nevyhnutnosť. Paradoxne, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, smart technológie nerobia život v mestách zbytočne futuristickým, ale vracajú ho do jeho normálnych koľají a robia nám ho príjemnejším, jednoduchším a ekologickým. Tu je niekoľko riešení, ako to robia mestá vo svete

Barcelona

Hlavné mesto Španielska je smart vo viacerých oblastiach. Šikovné technológie pomáhajú Barcelone efektívne zavlažovať zeleň v meste. Mesto monitoruje úroveň potreby zavlažovania rastlín, z čoho zamestnanci mesta majú presne aktuálnu informáciu, ktorá oblasť vlahu potrebuje viac a ktorá menej alebo vôbec. Ročne sa tak v tejto metropole ušetrí 25 % zásob vody, čo je vo finančnom vyčíslení viac ako 4,25 milióna eur. Pálčivým problémom je u nich aj doprava. Mesto je turistickým centrom krajiny, preto smart city technológie pomáhajú aj v tejto oblasti. Mesto má inteligentné semafory, ktoré reagujú na aktuálnu dopravnú situáciu a robia ju priechodnejšou optimálnym nastavením intervalu zelenej. Semafor „číta“ aj GPS signál z vozidiel rýchlej záchrannej služby, ktorým tiež automaticky dávajú prednosť.

Amsterdam

Aj Amsterdam sústreďuje veľkú časť úsilia zlepšeniu situácie v mestskej doprave. Mesto má vlastnú aplikáciu Mobypark, ktorá umožňuje majiteľom parkovacích miest prenajať ich ďalším vodičom, keď ich práve nepotrebujú. Amsterdam tiež cez smart technológie monitoruje mestskú dopravu a v reálnom čase dáva vodičom odporúčania, akú najvhodnejšiu trasu môžu zvoliť. Každý rok prijíma táto holandská metropola nové inovatívne návrhy na vylepšenie života v meste súťažou „Smart City Challenge“.

Milton Keynes

Na to, aby mohli byť mestá viac smart, je dôležité, aby sprístupňovali svoje dáta. Veľakrát práve tento krok otvára dvere k lepšiemu životu v meste. So sprístupnenými dátami vedia totiž pracovať partneri samosprávy, komerčné firmy, akademická sféra i rôzne sektorové organizácie, ktoré vedia priniesť svieže inovatívne nápady a v praxi ich aj realizovať. Jedným z takých miest je aj Milton Keynes v anglickom hrabstve Buckinghamshire. Mesto verejne zdieľa dáta o spotrebe energie, vody, informácie o doprave, vďaka ktorým sú optimalizované služby a chod celého mesta.

Santa Cruz

Mesto Santa Cruz v Kalifornii využíva smart technológie na to, aby jeho občania boli viac v bezpečí. Analyzuje historicky trestnú činnosť a na základe vyhodnocovania je schopné posilňovať policajné hliadky v oblastiach s pravdepodobnosťou vyššej trestnej činnosti v konkrétny čas a dátum.

Singapur

Toto ázijské mesto bolo v roku 2017 vyhlásené spoločnosťou Philips Lighting za „výkladnú skriňu“ smart cities vo svete. Ocenené bolo za progresívnu infraštruktúru, inteligentné budovy, systém prepravy a využitie podzemného priestoru.

A ešte jeden návrat do Holandska s naozaj netradičným riešením problému…

Každé mesto bez rozdielu trápi znečistenie verejných priestorov. Jeho súčasťou sú aj cigaretové ohorky, ktorých sa ročne na ulici vyhodí 4,5 bilióna. Holandský starttup prišiel s naozaj zaujímavým riešením, ako tento problém eliminovať. Startup s názvom CrowdedCities vyvinul „smart city“ riešenie so „živým elementom“. A to sú vrany. Inteligentné vrany, ktoré sú trénované na zber ohorkov do špeciálnej zbernej nádoby. A čo je pointou, prečo to vlastne vrany sú ochotné robiť? Rozlúsknutie záhady je prozaické. Ohorky zbierajú za odmenu vo forme jedla J

Zdroj: internet

Blog

Novinky z oblasti inovácií a technológií

Víťazi MADhacku po dvoch mesiacoch: <br/>čo sa deje s projektom Smart lighting Likavka?

Víťazi MADhacku po dvoch mesiacoch:
čo sa deje s projektom Smart lighting Likavka?

Viac
Viete, kto je víťazom MADhack IoT pre Lepšiu obec?

Viete, kto je víťazom MADhack IoT pre Lepšiu obec?

Viac
Vychytávky smart cities vo svete 2: nový systém dopravy, aplikácia pre seniorov či merač šťastia

Vychytávky smart cities vo svete 2: nový systém dopravy, aplikácia pre seniorov či merač šťastia

Viac