Vychytávky smart cities vo svete: inteligentné semafory, občianske prenájmy parkovacích miest, ale aj živé vrany

Ani sme sa nenazdali a „udrela“ éra smart cities. Nie je to žiadna módna vlna, ale civilizačná nevyhnutnosť. Paradoxne, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, smart technológie nerobia život v mestách zbytočne futuristickým, ale vracajú ho do jeho normálnych koľají a robia nám ho príjemnejším, jednoduchším a ekologickým. Tu je niekoľko riešení, ako to robia mestá vo svete

Barcelona

Hlavné mesto Španielska je smart vo viacerých oblastiach. Šikovné technológie pomáhajú Barcelone efektívne zavlažovať zeleň v meste. Mesto monitoruje úroveň potreby zavlažovania rastlín, z čoho zamestnanci mesta majú presne aktuálnu informáciu, ktorá oblasť vlahu potrebuje viac a ktorá menej alebo vôbec. Ročne sa tak v tejto metropole ušetrí 25 % zásob vody, čo je vo finančnom vyčíslení viac ako 4,25 milióna eur. Pálčivým problémom je u nich aj doprava. Mesto je turistickým centrom krajiny, preto smart city technológie pomáhajú aj v tejto oblasti. Mesto má inteligentné semafory, ktoré reagujú na aktuálnu dopravnú situáciu a robia ju priechodnejšou optimálnym nastavením intervalu zelenej. Semafor „číta“ aj GPS signál z vozidiel rýchlej záchrannej služby, ktorým tiež automaticky dávajú prednosť.

Amsterdam

Aj Amsterdam sústreďuje veľkú časť úsilia zlepšeniu situácie v mestskej doprave. Mesto má vlastnú aplikáciu Mobypark, ktorá umožňuje majiteľom parkovacích miest prenajať ich ďalším vodičom, keď ich práve nepotrebujú. Amsterdam tiež cez smart technológie monitoruje mestskú dopravu a v reálnom čase dáva vodičom odporúčania, akú najvhodnejšiu trasu môžu zvoliť. Každý rok prijíma táto holandská metropola nové inovatívne návrhy na vylepšenie života v meste súťažou „Smart City Challenge“.

Milton Keynes

Na to, aby mohli byť mestá viac smart, je dôležité, aby sprístupňovali svoje dáta. Veľakrát práve tento krok otvára dvere k lepšiemu životu v meste. So sprístupnenými dátami vedia totiž pracovať partneri samosprávy, komerčné firmy, akademická sféra i rôzne sektorové organizácie, ktoré vedia priniesť svieže inovatívne nápady a v praxi ich aj realizovať. Jedným z takých miest je aj Milton Keynes v anglickom hrabstve Buckinghamshire. Mesto verejne zdieľa dáta o spotrebe energie, vody, informácie o doprave, vďaka ktorým sú optimalizované služby a chod celého mesta.

Santa Cruz

Mesto Santa Cruz v Kalifornii využíva smart technológie na to, aby jeho občania boli viac v bezpečí. Analyzuje historicky trestnú činnosť a na základe vyhodnocovania je schopné posilňovať policajné hliadky v oblastiach s pravdepodobnosťou vyššej trestnej činnosti v konkrétny čas a dátum.

Singapur

Toto ázijské mesto bolo v roku 2017 vyhlásené spoločnosťou Philips Lighting za „výkladnú skriňu“ smart cities vo svete. Ocenené bolo za progresívnu infraštruktúru, inteligentné budovy, systém prepravy a využitie podzemného priestoru.

A ešte jeden návrat do Holandska s naozaj netradičným riešením problému…

Každé mesto bez rozdielu trápi znečistenie verejných priestorov. Jeho súčasťou sú aj cigaretové ohorky, ktorých sa ročne na ulici vyhodí 4,5 bilióna. Holandský starttup prišiel s naozaj zaujímavým riešením, ako tento problém eliminovať. Startup s názvom CrowdedCities vyvinul „smart city“ riešenie so „živým elementom“. A to sú vrany. Inteligentné vrany, ktoré sú trénované na zber ohorkov do špeciálnej zbernej nádoby. A čo je pointou, prečo to vlastne vrany sú ochotné robiť? Rozlúsknutie záhady je prozaické. Ohorky zbierajú za odmenu vo forme jedla J

Zdroj: internet

Blog

Novinky z oblasti inovácií a technológií

Vychytávky smart cities vo svete 2: nový systém dopravy, aplikácia pre seniorov či merač šťastia

Vychytávky smart cities vo svete 2: nový systém dopravy, aplikácia pre seniorov či merač šťastia

Viac
MADhack 2018 pohľadom študenta

MADhack 2018 pohľadom študenta

Viac
Ako sa zrodila Lepšia obec. Jej autori sú svetoví biznismeni zo Slovenska

Ako sa zrodila Lepšia obec. Jej autori sú svetoví biznismeni zo Slovenska

Viac