Vychytávky smart cities vo svete 2: nový systém dopravy, aplikácia pre seniorov či merač šťastia

Život v každom meste môže byť jednoduchší, lepší a pritom ešte aj ekonomickejší. V druhej časti prehľadu o smart vychytávkach vo svete sa však okrem miest pozrieme aj na to, prečo sú smart technológie potrebné aj v utečeneckých táboroch.

Helsinki

Hlavné mesto Fínska je ukážkou ako môže byť doprava v meste smart naprieč celým systémom. Napríklad pokiaľ ide o dopravu, v Helsinkách sa rozhodli vyhnúť sústavným pokusom o zmenu starého systému, pokrokovo opustili „tradičný mindset“ a v zlepšovaní dopravnej infraštruktúry sa vybrali úplne novou cestou. V praxi ide o projekt Whim, ktorého DNA je širší pojem mobility. Služba pre obyvateľov mesta zahŕňa celú mestskú dopravu, vrátane taxislužieb, mestskej hromadnej dopravy, požičovní áut a iných prvkov. Užívateľ si môže sám rýchlo a pohodlne z platformy vybrať, aká doprava alebo jej kombinácie sú preňho v danej chvíli najvhodnejšie. Jednou z hlavných výhod je, že aj platby v tomto systéme užívateľ zrealizuje priamo v aplikácii. V Helsinkách funguje dobre aj zdieľaná doprava či bike sharing. Obyvatelia Helsínk sa už dokonca mali možnosť stretnúť s elektrickými autobusmi bez vodiča a môžu sa pýšiť rozsiahlou infraštruktúrou dobíjacích staníc pre elektromobily.

Viedeň

Rakúska metropola poňala „smart“ po svojom a hlavne systematicky. Čo ju k tomu viedlo? V prvom rade je Viedeň mesto, v ktorom každoročne pribudne 30 000 obyvateľov. To má za následok nárast áut, väčšie nároky na hromadnú dopravu či bývanie. S tým sa spája aj väčšia spotreba energií a dopad na životné prostredie. Odpoveďou Viedne na tento trend je strategické plánovanie. Aby mohlo byť mesto reálne smart, musí si jednoducho tento „status“ strategicky navrhnúť, prepočítať a začať to krok za krokom prenášať aj do každodenného života mesta. Viedeň má smart city agendu naplánovanú až do roku 2050, v rámci ktorej si dala za cieľ obmedziť produkciu svojich skleníkových plynov o 80 % a znížiť spotrebu energie o 40 % oproti aktuálnemu stavu. Chce to dosiahnuť investíciami do renovácie budov, podporou ekologickej dopravy a efektívnejším využívaním energií.

Amsterdam

Toto mesto je asi nevyčerpateľnou studnicou smart vychytávok. Vybrali sme ďalšie dve perličky. Amsterdam charakterizuje všadedostupný vysokorýchlostný internet. To, že mladšia časť populácie ho vie zúročiť až až, je jasné. V Amsterdame však mysleli aj na tú staršiu generáciu. V meste funguje aplikácia Klup, ktorá je zoznamkou pre seniorov. Na základe spoločných záujmov môžu amsterdamskí dôchodcovia jednoducho nadväzovať kontakt s rovesníkmi vo svojom okolí a trebárs aj spoločne vyraziť na výlet. Inteligentné smetiaky už poznáme. Avšak tie v holandskej metropole využívajú slnečnú energiu na stlačenie odpadkov v nich, aby ich mesto nemuselo často vyvážať, čo sa na konci dňa pretaví do úspor.

Dubaj

V Dubaji zas smart technológiu poňali viac hravo. Obyvatelia majú v rukách zaujímavý produkt, tzv. Hapiness Meter alebo po slovensky Merač šťastia. Prostredníctvom neho hodnotia obyvatelia vládne stránky, aplikácie, mestské služby, policajných príslušníkov, či dopravu. Občania Dubaja majú k dátam real-timeový prístup a môžu sa rozhodnúť, ktorý úrad je pre nich aktuálne flexibilnejší, príjemnejší, kde môžu ľahko zaparkovať, alebo dokonca, kde sú milší strážnici. Predstavte si, ako by čosi také fungovalo u nás.

Smart city trochu inak… V podaní UNHCR

Každý utečenecký tábor je prakticky mestom. Veľmi svojským mestom so špecifickými potrebami. Je bežné, že utečenecké tábory nie sú vybavené „civilizovanou“ infraštruktúrou. Veľa z nich je v krajinách, ktorým chýba „normálna“ infraštruktúra celkovo. To je pre humanitárnych pracovníkov i samotných utečencov veľká záťaž. Prax pomoci utečencom v UNHCR je nastavená tak, že o utečenca sa organizácia môže oficiálne začať starať a poskytnúť mu pomoc, keď prejde registráciou a dostane štatút utečenca. To je denno-denný chlebíček stoviek pracovníkov po celom svete a proces je časovo náročný. Aj tu však začala pomáhať technológia. Tá výrazne urýchľuje distribúciu humanitárnej pomoci, pretože v teréne skracuje dobu registrácie, hoc sa všetko deje v nehostinnom prostredí bez online pripojenia. Aplikácia UNHCR funguje na báze CRM, ktoré používajú komerčné firmy. Slovenská spoločnosť Resco, ktorá je jej autorom, ju pre účely UNHCR upravila a je pre humanitárnych pracovníkov spoľahlivým partnerom.

Zdroj: internet, Resco

Blog

Novinky z oblasti inovácií a technológií

Návod: Ako prvýkrát spustiť aplikáciu Lepšia obec

Návod: Ako prvýkrát spustiť aplikáciu Lepšia obec

Viac
Víťazi MADhacku po dvoch mesiacoch: <br/>čo sa deje s projektom Smart lighting Likavka?

Víťazi MADhacku po dvoch mesiacoch:
čo sa deje s projektom Smart lighting Likavka?

Viac
Viete, kto je víťazom MADhack IoT pre Lepšiu obec?

Viete, kto je víťazom MADhack IoT pre Lepšiu obec?

Viac