Ako sa zrodila Lepšia obec. Jej autori sú svetoví biznismeni zo Slovenska

Aj keď Slovensko spoznalo riešenie Lepšia obec ako novinku v tomto lete, s kľudným svedomím by sme mohli povedať, že už má takmer dvadsať rokov.

Vráťme sa o pomyselných 20 rokov späť a začnime rozprávať príbeh, v ktorom sú aj zárodky našej Lepšej obce. Tiež bolo leto. Trojica spolužiakov v zložení Radomír Vozár, Eduard Kirchner a Marcel Šaffa mali čerstvo skončené vysoké školy a spoločný postgraduál. Okrem toho, že boli kamarátmi, mali spoločné ešte dve veci: mali blízko k IT a chceli si začať zarábať sami na seba. Otázka ako?

Išli vymyslieť niečo, čo vtedy nemalo „ani hlavu, ani pätu“

Ich plán na sklonku 90-tych rokov minulého storočia bol priam vizionársky. Alebo inak povedané na vtedajšiu dobu to bolo poriadne sci-fi. Mladí muži si totiž vymysleli, že chcú vyvinúť taký softvér do mobilu, ktorý by nahradil počítač. Ak toto čítate v roku 2018, poviete si, že o čo vlastne ide, veď to tu už dávno je! No, v tom čase bežný mobil zvládol akurát dve veci – mohli ste z neho telefonovať a sms-kovať. Tak sa začal ich biznis „naslepo“, pretože začali vyvíjať niečo, čo nebolo možné reálne ani otestovať, nieto ešte zaviesť do bežnej praxe.

Zariadenie Billa Gatesa bolo pre nich štartovacím trenažérom

Etablovať sa na slovenskom trhu neprichádzalo do úvahy. Avšak ani za hranicami ešte na ich myšlienku nebola „živná pôda“. Kamaráti však mali šťastie začiatočníka. Keď sa pustili do vývoja svojej technológie, Bill Gates predstavil trhu zariadenie Windows Mobile. To bol asi prvý signál k tomu, že ich myšlienka má reálny základ. Gatesovo zariadenie však malo svoje medzery. Mladí programátori sa jeho chybami inšpirovali a pracovali ďalej na vývoji vlastného mobilného softvéru. Keď už kamaráti začali takmer po roku zúfať, či uzrie svetlo sveta „niečo“, na čo by bolo vhodné ich riešenie nasadiť, prišiel opäť Microsoft na trh s lepším zariadením a o ich typ softvéru začal byť zrazu na trhu obrovský dopyt a záujem.

Na Slovensku začali žiť veľký americký sen

A teraz trochu zrýchlime… Trojica už nebola len trojicou, ale bola to už firma Resco. Svoj prelomový obchodný krok zrealizovala tým, že začala predávať svoje mobilné riešenia online, v tom čase cez najväčší online obchod v USA. Tak sa o Slovákoch dozvedel celý svet. Dnes, to čo vyvinuli a časom zdokonalili, sa nazýva CRM technológia. Resco je v jej vývoji svetovým lídrom a prakticky nemá ani porovnateľnú konkurenciu. Ich CRM technológia pomáha firmám byť viac smart, efektívne fungovať v teréne, ale aj interne, značne urýchľuje všetky procesy. Výhod je naozaj mnoho… Za všetko hovorí zopár čísel. Resco technológie dnes využíva viac ako 2 000 korporátnych klientov po celom svete, čo je viac ako 100 000 licencovaných používateľov. Firma má viac ako 500 integračných partnerov.

Zľava Radomír Vozár a Eduard Kirchner, spoluzakladatelia RESCO

Partner Microsoftu i „Oscar“ od Gartnera

Unikátnosti slovenskej firmy Resco nekončia. Resco má niečo, čo len zopár, ani nie desať firiem na svete. Tým je exkluzívne obchodné partnerstvo so spoločnosťou Microsoft. Tento svetový IT gigant totiž licencuje technológiu Resca do svojich vlastných produktov. Jednoducho povedané, Microsoft nakupuje od Slovákov, za čo im následne platí. Druhou výnimočnosťou týchto Slovákov je, že americká analytická spoločnosť Gartner zaradila tento rok Resco do prestížneho reportu Magic Quadrant pre Platformy na vývoj mobilných aplikácií. Gartner je poprednou nezávislou analytickou spoločnosťou, ktorá takmer 40 rokov poskytuje svetovému biznisu z oblasti informačných technológií cenné informácie o jej lídroch a trendoch. Preložené do reči bežného smrteľníka – mať Gatnera je ako mať filmového Oscara.

Poďme teda k Lepšej obci

To, čo je Lepšia obec, nie je nič iné ako 20-ročné know-how Resca, ktoré sprostredkovalo firmám. Tie  používaním technológie od Resca na konci dňa zarábajú viac peňazí a šetria viac nákladov. A čo získavajú obce a mestá? Je to jednoduchšia a efektívnejšia komunikácia s občanmi, jednoduchší a prehľadnejší spôsob riešenia podnetov od občanov, transparentnejší prehľad o svojom hospodárení, platformu, cez ktorú sa dá riadiť celá samospráva a mnohé iné výhody. To všetko majú slovenské obce a mestá od Resca zdarma. Prečo?  Jeden zo zakladateľov spoločnosti, Eduard Kirchner, má k tomu toto ľudské vyjadrenie: „Aj keď sme sa významne  obchodne etablovali vo svete a nie na Slovensku, stále sme tu doma. Slovenské prostredie nám umožnilo vyrásť na celosvetovo známu firmu, ktorou sme dnes. To, že naše riešenie ponúkame zdarma, je naším darom späť.“

 

Blog

Novinky z oblasti inovácií a technológií

Novinky v Lepšej Obci: Prehľadná registrácia a zmena hesla

Novinky v Lepšej Obci: Prehľadná registrácia a zmena hesla

Viac
Chránime vás aj pomocou aplikácie Lepšia Obec!

Chránime vás aj pomocou aplikácie Lepšia Obec!

Viac
Mesto je dobre<br>zabehnutá firma, ktorá potrebuje byť smart

Mesto je dobre
zabehnutá firma, ktorá potrebuje byť smart

Viac